U okviru trodnevne radionice o održivom i integriranom upravljanju resursima koji se temelje na zemlji, predstavnici Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) posjetili su u četvrtak plantaže kompanije AgroHerc Organic u Gabeli kod Čapljine.
Posjet je organiziran kao dio praktičnog segmenta radionice koju provodi Konvencija Ujedinjenih naroda za borbu protiv dezertifikacije (UNCCD) kroz program "Peace Forest Initiative", u saradnji s FAO-om.
Događaj je okupio predstavnike državnih institucija Bosne i Hercegovine, entiteta, Brčko distrikta, međunarodnih organizacija i stručnjake iz oblasti zaštite tla, voda i šuma.
Na plantažama AgroHerc Organic, goste su dočekali predstavnici kompanije te predstavili model biodinamičke i regenerativne poljoprivrede koji AgroHerc provodi na više od 140 hektara hercegovačkog krša. Poseban fokus stavljen je na praksu poštivanja prirodnih ciklusa i korištenje zemljišta u skladu s najvišim ekološkim standardima, što potvrđuje i prestižni Demeter certifikat, prenosi Fena.
"Mi smo prepoznali AgroHerc Organic kao lidera na tržištu u smislu inovacija. AgroHerc Organic je jedina kompanija u BiH koja posjeduje biodinamički Demeter certifikat. FAO promoviše inovacije i digitalizaciju u poljoprivredi i zato podržavamo AgroHerc Organic kao primjer dobre prakse koja može inspirisati druge", kazao je državni program koordinator za FAO u BiH, Vlado Pijunović.
Također, naglasio je važnost očuvanja zemljišta, ističući da je gotovo trećina zemljišnih resursa u BiH degradirana.
Kazao je i kako FAO planira u narednih pet godina uložiti 10 miliona KM u obnovu degradiranog zemljišta u Hercegovini, s posebnim fokusom na područje od Čapljine do Mostara te dio Trebinja.